Як відомо, кілька днів тому єменські хусити пригрозили обрубати оптоволоконний кабель, який тягнеться дном Червоного моря, якщо США та Велика Британія ще раз ударять по аеропортах Ємену.


 


Як вплинуть такі дії хуситів на геополітичну стабільність, глобальні фінансові ринки та інформаційну безпеку? На ці питання відповіли провідні вчені Державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку (ДУІТЗ).

Насамперед вчені ДУІТЗ акцентували увагу на тому факті, що кількість волоконно-оптичних кабелів, що з’єднують континенти і прокладені дном морів та океанів дуже велика. Наприклад, через Атлантику прокладено близько 500 підводних кабельних ВОЛЗ (волоконно-оптичні лінії зв’язку), через Червоне море – 17. Це як великі ВОЛЗ з десятками тисяч км, так і невеликі з’єднання. Саме цими підводними ВОЛЗ, згідно з джерелами, передається 99% міжнародних даних.

Як було зазначено вище, через Червоне море проходить 17 таких кабельних ВОЛЗ. Найбільші з них сімейства ВОЛЗ: SeaMeWe Європа – Індонезія (остання 6 лінія будуватиметься до 2025р.), EIG Європа – Індія, а особливо євразійська частина системи FLAG, що з’єднує Велику Британію (з якою через згадану вище Атлантику з’єднане східне узбережжя США), через Середземне море Єгипет, Червоне море, Таїланд, Китай, Південну Корею до Японії (де є окремі мережі підводних ВОЛЗ між країнами Східної Азії). А також новозбудована в 2023 р. система кільця ВОЛЗ «2Africa» навколо всієї Африки, що є найбільшою і найпотужнішою ВОЛЗ за пропускною здатністю в Африці.

 Спільна їхня ознака – підводне з’єднання європейських країн з країнами Південно-Східної Азії. Усі ці ВОЛЗ проходять вузькою горловиною протоки біля Ємену.

На думку декана факультету інформаційних технологій та кібербезпеки, доктора технічних наук, професора Євгена Васіліу, наслідки можливих дій з боку хуситів можуть призвести до погіршення в роботі світових фінансових і торгових ринків, якщо будуть знищені декілька кабельних ВОЛЗ.


«Для глобальних ринків, звичайно, може бути погано, адже багато чого знаходиться в Азії. Але у нас інтернет не пропаде – його кореневі DNS-сервери знаходяться в США. Європа пов’язана з ними кабелями дном Атлантичного океану, туди хусити не дістануться. Вимогою побудови підземних транспортних телекомунікаційних мереж, зокрема в Україні, є наявність 2–3 обхідних шляхів (для випадку обриву ВОЛЗ на якомусь фрагменті мережі, а вони трапляються дуже часто через людський фактор) між будь-якими вузлами мережі. Інформаційна мережа, яка є «надбудовою» телекомунікаційної мережі та функціонує на її основі, містить сервери, бази даних тощо, які надають телекомунікаційні послуги (звичне нам слово «інтернет»). Усі ці сервери, БД, які розташовані на території Європи (не по ту сторону Червоного моря), продовжать працювати, бо міжнародні зв’язки в цьому випадку організовані через підземні ВОЛЗ та невеликі підводні ВОЛЗ. А в Азії можуть бути різні проблеми. Крім того, це може торкнутися бізнесу компаній, які тісно взаємодіють з азійськими компаніями», - вважає Євген Васіліу.

 Доцент кафедри комутаційних систем електронних комунікацій ДУІТЗ, к.т.н. Дмитро Степанов пояснив, що морські ВОЛЗ між передовими державами мають за мету забезпечити прямі з’єднання віддалених «гігантів економіки» з їхніми великими потоками інформації, що дозволить збільшити пропускну здатність і скоротити час затримки доставки інформації.

«Особлива перевага в підводному прокладанні в тому, що це простіше для з’єднання віддалених країн на планеті, ніж прокладати землею через окремі суверенні держави. Але це не дешевше: треба мати спеціальні кораблі для прокладання, проводити дуже складні роботи, забезпечувати пункти живлення тощо. Будівництво може займати кілька років і більше», – каже Дмитро Степанов.


Говорячи про можливі наслідки дій єменських хуситів, завідувач кафедри комутаційних систем електронних комунікацій, професор, доктор технічних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Анатолій Ложковський наголошує, що мета хуситів створити загрозу зовнішній економіці країн Європи, США та країн Південно-Східної Азії, які ведуть фінансові операції, біржі, торгівлю, виробництво товарів, закупки, розрахунки через сервери, що підключені до ВОЛЗ цього напрямку. Такий підхід обумовлений тим, що обсяг обміну інформацією та кількість задіяних серверів, компаній тощо через підводні ВОЛЗ величезний зі швидкостями передачі десятки Тбіт/с.

 «Оскільки пошкодження такої ВОЛЗ (простій зв’язку) призведе до миттєвої втрати значної частини потоків інформації, збільшення часу затримки та навантаження на інші обхідні пропускні вузли «сушею» (такі, звісно, є, але тут треба вже задіяти політичні моменти), сервери та ВОЛЗ, які, очевидно, не розраховані на такий об’єм і не справляться з цим. Унаслідок цього до значних збитків міжнародних компаній – фінансових, торговельних тощо. Єгипет, наприклад, в 2013 р. через навмисне пошкодження підводного ВОЛЗ зазнав збитків через простій зв’язку 64 млн дол за один день. Збитків зазнають і компанії, що експлуатують ці ВОЛЗ, наприклад, Google, через неможливість забезпечення з’єднання. Час відновлення пошкодження вказується в договорі з клієнтом, перевищення цього часу – штрафи. Простій виробництва, торгівлі, бірж тощо призведе до збитків. Збитки міжнародних компаній це відсутність доходів і менші податки. І ці країни з великою зовнішньою економікою будуть у програші. Ось цим маніпулюють хусити, маючи вигідне географічне положення», – вказує Анатолій Ложковський.