У Єврокомісії вважають, що 28 вересня на зустрічі платформи щодо експорту українського зерна зробили конструктивний крок уперед
Фото: ЕРА

28 вересня відбулося засідання координаційної платформи, робота якої спрямована на запобігання проблемам зі ввезенням до ЄС української сільськогосподарської продукції. Про це 29 вересня повідомив представник Європейської комісії Олоф Гілл, пише "Інтерфакс-Україна". 

За словами Гілла, Польща й Угорщина проігнорували зустріч. 

"Усі сторони були запрошені взяти участь у вчорашньому засіданні платформи. Не було представників Польщі й Угорщини. Проте важливо зазначити, що участь не є обов'язковою. Це засідання, які відбуваються досить часто. Комісія продовжує взаємодіяти з усіма зацікавленими сторонами за межами й у рамках платформи", – зазначив спікер. 

Журналіст Euronews Хорхе Ліборейро писав, що на зустрічі обговорювали план контролю за експортом сільськогосподарської продукції, який раніше презентувала Україна. Гілл зазначив, що засідання в четвер було зосереджене на обміні думками щодо цього плану. 

"На вчорашньому засіданні платформи обмін коментарями щодо плану дій було завершено, що є, як я думаю, конструктивним кроком уперед. Усі сторони наразі продовжуватимуть взаємодіяти для того, щоб реалізувати план дій якнайшвидше", – додав Гілл.

Він також повідомив, що виконавчий віцепрезидент ЄК Валдіс Домбровскіс вирушить у Словаччину 5–7 жовтня і там, зокрема, відвідає прикордонний регіон, щоб оцінити прогрес, досягнутий у роботі "шляхів солідарності". 

КОНТЕКСТ

Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі й інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.

15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в Єврокомісії, Україна погодилася вжити заходів (включно з, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно. Незважаючи на рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина і Словаччина (до кінця року) односторонньо продовжили заборону імпорту українського зерна.

18 вересня в Мінекономіки України повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини й Угорщини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс, і пригрозив Польщі й Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.

 

19 вересня в Мінекономіки України заявили, що Україна найближчими днями заборонить імпорт цибулі, помідорів, капусти і яблук із Польщі. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький попередив, що його країна готова розширити заборону на ввезення продукції з України, якщо Київ ескалюватиме конфлікт.

21 вересня в Мінагрополітики України повідомили, що Україна й Польща домовилися виробити план взаємодії щодо експорту українського зерна. 

26 вересня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль підписав постанову Кабміну про введення механізму верифікації та погодження чотирьох груп українського аграрного експорту – пшениці, ріпаку, соняшнику й кукурудзи – до Румунії, Болгарії, Польщі, Словаччини й Угорщини.