Верховна Рада ухвалила закон "Про особливу процедуру усунення Президента України з поста (імпічмент)".

 

Відповідне рішення підтримали 245 народних депутатів при мінімально необхідних 226, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Цей закон передбачає, що Верховна Рада може усунути Президента з посади в порядку імпічменту виключно у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. Процедура імпічменту ініціюватиметься більшістю народних депутатів від конституційного складу.

Законом передбачено, що з метою повного, всебічного та неупередженого розслідування створюватиметься спеціальна тимчасова слідча комісія (ТСК), до складу якої входитимуть народні депутати (з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій та груп), спеціальний прокурор і спеціальні слідчі. Ця ТСК готуватиме висновки і пропозиції за дослідженими обставинами щодо вчинення Президентом державної зради або іншого злочину.

Пленарне засідання Верховної Ради, на якому розглядатимуться вказані висновки і пропозиції, буде відкритим (за винятком випадків, коли висновки і пропозиції або додані до них матеріали міститимуть інформацію, що становить державну або іншу охоронювану законом таємницю).

Після ухвалення рішення про звинувачення Президента Рада звертатиметься до Конституційного Суду (для отримання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента з поста в порядку імпічменту) та Верховного Суду (для одержання висновку про те, що діяння, в яких звинувачується Президент, містять ознаки державної зради або іншого злочину).

Відповідно до закону, рішення про усунення імпічмент Президенту прийматиметься лише у разі, якщо висновки КС і ВС засвідчать дотримання вимог Конституції та законів України.

Рішення вважатиметься прийнятим, якщо за нього проголосує не менш як три чверті народних депутатів від конституційного складу ВР.

Також закон визначає, що в разі неприйняття Радою постанови про усунення Президента з поста в порядку імпічменту головуючий від імені парламенту має вибачитися перед главою держави.

Як повідомляв Укрінформ, глава держави Володимир Зеленський 29 серпня зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №1012 "Про особливу процедуру усунення Президента України з поста (імпічмент)".

Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 6 вересня хвалив рішення рекомендувати парламенту ухвалити законопроєкт №1012 за основу і в цілому.