З 1 серпня аптеки по всій Україні (крім тимчасово окупованих територій та районів проведення бойових дій) будуть продавати антибіотики виключно за рецептами. Відповідний наказ видало Міністерство охорони здоров'я України. Нововведення стосується антибактеріальних лікарських засобів в усіх формах, в тому числі очних крапель, топічних антибіотиків тощо.
В Одесі питання запровадження рецептів на антибактеріальні препарати обговорили на спільній нараді директора муніципального департаменту охорони здоров'я та керівників міських медзакладів, повідомили у мерії.
Оскільки всі міські медзаклади Одеси підключені до електронної системою охорони здоров’я, пацієнтам уже з 1 серпня почнуть виписувати електронні рецепти на придбання антибіотиків у аптеках.
«Рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Відпуск електронних рецептів зможуть здійснювати лікарі усіх рівнів медичної допомоги, незалежно від форми власності закладу, за умови підключення закладу та його працівників до електронної системи», — повідомили в одеській мерії.
В той же час, до кінця поточного року триватиме перехідний період, протягом якого аптеки будуть приймати як електронні, так і паперові рецепти.
«У цей період, якщо лікар виписує електронний рецепт, він обов’язково роздруковує до нього інформаційну довідку з номером рецепта, прізвищем та печаткою лікаря. Це робиться на той випадок, якщо пацієнт вирішить придбати препарат в аптеці, яка ще не підключена до електронної системи», — пояснили в мерії.
До кінця 2022 року медзаклади, які не мають технічної можливости видавати електронні рецепти, можуть виписувати паперові, але до 1 січня 2023 року вони повинні таку можливість забезпечити.
Протягом перехідного періоду всі аптечні заклади також мають підключитися до електронної системи. Тому що уже з 1 січня 2023 року всі рецепти на антибіотики будуть лише електронними. Функціонал електронного рецепту, зокрема, дозволяє погасити рецепт частково, тобто придбати меншу кількість лікарського засобу, ніж зазначено в рецепті.
За словами медиків, введення електронних рецептів не лише дозволить зробити ще один крок на шляху євроінтеграції і зменшить обіг паперових документів, але й допоможе боротися з неконтрольованиям прийомом антибіотиків.
Згідно з даними Центру громадського здоров’я, майже 64% українців помилково вважають, що гострі вірусні інфекційні захворювання та застуду можна лікувати антибіотиками, та купують їх без призначення лікаря. Таким чином ризик виникнення антибіотикорезистентності значно зростає і через це з кожним роком лікувати бактеріальні інфекційні хвороби (наприклад, пневмонію чи туберкульоз) стає все складніше. Саме тому лікування антибіотиком має призначатися та контролюватися виключно лікарем.
Схожі новини