В ніч на 23 липня 2023 року російська ракета влучила у саме серце Спасо-Преображенського собору в Одесі - вівтарну частину.

Про деталі руйнувань 25 липня під час брифінгу розповів протоієрей Максиміан Погореловський (Одеська єпархія УПЦ)

У ніч на 23 липня ракета поцілила у саме серце собору – вівтарну частину, де ведеться
божественна літургія. Через удар вівтар повністю зруйновано, також знесена 1,5 метрова стіна, яка опрокинула колонаду. Ракета пробила два поверхи вниз.

 

Нижній храм собору залишився неушкодженим. Там у металевому саркофазі знаходилися мощі святителя Інокентія, останки графа та графіні Воронцових – все залишилося неушкодженим.

Ікони Іверська та Касперівська також збереглися, тому що знаходились у броньованому саркофазі – постраждало лише скло.

Вцілив Хрест. Треба відновити лише постамент, де він стояв, – додав священослужитель.

Максиміан Погореловський розповів, що зникла лише ікона Спаса Нерукотворного:

У 2010 році освячував цей собор Блаженніший митрополит Київський та всієї України Володимир. На це богослужіння приїхав патріарх Кирило, який у 2010 році подарував ікону Спас Нерукотворний. Досі невідомо, куди поділася після вибуху саме ця ікона. Всі ікони вціліли, а де ця – невідомо.

Цей дар не був прийнятий Богом, тому що він не з любов’ю був подарований для одеситів, а від гордості, – ось так сказав наш митрополит.

Наразі вирішується питання, скільки треба демонтувати вівтарної частини. Частину, куди прилетіла ракета, потрібно зруйнувати та відновлювати знову. Також спеціалісти будуть досліджувати, у якому стані фундамент.

Окрім цього, найшвидше потрібно перекрити дах собору, щоб не залив дощ.